Bywalcy Herbaciarni Naukowej, wielbiciele sztuk teatralnych mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wykładu pani profesor Anny Polony – Pierwszej Damy Polskiego Teatru, nieprzeciętnej artystki, kobiety o wielu twarzach. Spotkanie z aktorką wywołało u słuchaczy wiele emocji.
Młodzież doskonale reagowała na żarty, aluzje czy uwagi gościa, dawała się porwać wspomnieniom dawnych kreacji teatralnych, przeżywała historie świata artystycznego i czuła łączność z przeszłością, tą, która ukształtowała klasyczny teatr.
Na długo w naszej pamięci pozostanie spontaniczna reakcja młodych słuchaczy, zachwyconych energią i entuzjazmem oraz pewnością siebie pani Anny Polony. Wykład o tym, co uniwersalne, nieprzemijające pobudził wszystkich do refleksji nad istotą teatru, sztuki, w której może przeglądać się człowiek.
Dopełnieniem rozważań o tym, co piękne, dobre i prawdziwe był mini koncert uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Mieliśmy okazję wysłuchać utworów Jana Sebastiana Bacha, Grażyny Bacewicz i Astora Piazzolli w wykonaniu Marty Gadziny oraz zespołu Quisquilia String Quartet, w skład którego wchodzą Marta Gadzina (I skrzypce), Alicja Kędzior (II skrzypce), Natalia Małek (altówka) i Marek Krzysztofiak (wiolonczela).
Tym razem w zacnej auli PAU spotkali się uczniowie: Zespołu Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, Zespołu Szkół w Wodzisławiu, Gimnazjum nr 21 im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie, Gimnazjum nr 36 im. św. Brata Alberta w Krakowie, Gimnazjum nr 72 Zgromadzenia Sióstr Augustianek w Krakowie i XXX LO
im. św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego w Krakowie.
Wszystkim uczestnikom 103. spotkania Herbaciarni Naukowej gratulujemy wiedzy na temat teatru i zachęcamy do nadsyłania prac literackich w formie eseju lub kartki z pamiętnika. Czekamy także na fotografie czy kolaże zdjęć.
Gościem Herbaciarni Naukowej w czwartek 6 kwietnia będzie prof. Leszek Balcerowicz.
Do zobaczenia!