IX DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE „Po polsku o historii”

Projekt Fundacji „Zawsze Warto”
w ramach zadania publicznego Województwa Małopolskiego w dziedzinie edukacji w 2021 r.
„Kocham Polskę!”

Dyktando to projekt bardzo dobrze wpisany już w tradycję szkół małopolskich. Czekają corocznie na ten projekt szkoły i uczniowie. Tak było też w tym roku, choć warunki epidemiczne nie sprzyjały temu projektowi jak wielu innym działaniom Fundacji. Dominowała niepewność. Do udziału w Dyktandzie zgłosiło się więcej niż zazwyczaj szkół, bo aż 573, w konkursie wzięło jednak udział znacznie mniej niż zakładano uczniów. Ilość uczestników wciąż warta jest uwagi, to łącznie 6500 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Pandemia wpłynęła na frekwencję, nie wpłynęła na harmonogram. Pierwszy etap odbył się w szkołach w środę 29 września. Etap wojewódzki prawie miesiąc później, we wtorek 26 października.
Mając świadomość zachowania warunków epidemicznych etap ten przeprowadziliśmy, dzięki uprzejmości Muzeum Lotnictwa w Krakowie w dużych przestrzeniach muzealnych, dając bezpieczne warunki uczestnikom, których w tym etapie było ok. 200.

Ogłoszenie wyników nastąpiło 5 listopada 2021, a finałowe spotkanie-Gala, znów w Muzeum Lotnictwa, odbyła się w środę 17 listopada. Wtedy nastąpiło wręczenie nagród, dyplomów i zaświadczeń oraz podziękowań dla zaangażowanych w projekt nauczycieli.

W tym roku Dyktando dedykowane było przypomnieniu 100 rocznicy III Powstania Śląskiego.
Uczestnicy projektu w przygotowywanym tradycyjnie Biuletynie Jaskółki otrzymali dodatkowe informacje historyczne o tym ważnym wydarzeniu (przygotowane dzięki uprzejmości pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach) oraz dodatkowo „pakiet” podstawowych informacji o polskich symbolach narodowych. Jest bowiem Dyktando formą świętowania przez społeczność szkolną Święta Niepodległości i akcenty te szczególnie wybrzmiewają w czasie Gali (jest hymn, flagi, kotyliony).

W tym roku projektowi towarzyszyły też dodatkowe akcenty związane z Dniem Niepodległości. Najaktywniejszym szkołom, uczestnikom dotychczasowych edycji wręczyliśmy Pakiety Obywatelskie, zestawy flag narodowych oraz egzemplarze Konstytucji. Ze względu na ograniczenia epidemiczne zestawy wręczyliśmy w czasie Gali a tylko w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym KSW w Libiążu pakiety mieliśmy okazję wręczyć w obecności władz powiatu – Starosty, Burmistrza oraz posła na Sejm RP reprezentującego Libiąż.

Jaskółki 11.2021 Dyktando Niepodległościowe

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

logo-new-stopa15478