Choć tegoroczna pogoda nie rozpieszcza, to należy przyznać, że urok maja działa na wszystkich. Słuchacze zgromadzeni w auli Polskiej Akademii Umiejętności mieli niepowtarzalną okazję delektować się nie tylko w pięknymi dźwiękami Mazurka a-moll op.67 Fryderyka Chopina w wykonaniu utalentowanego ucznia V klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie, Michała Stefańskiego, ale również smakować klasyczną poezję w interpretacji Gościa Herbaciarni – profesora Andrzeja Romanowskiego. Jakże miło dla ucha brzmiały recytowane z pamięci wersy z XII księgi Pana Tadeusza:
„Mistrz zawsze patrzył w niebo czekając natchnienia.
Spojrzał z góry, instrument dumnym okiem zmierzył,
Wzniósł ręce, spuścił razem, w dwa drążki uderzył,
Zdumieli się słuchacze…
Razem ze strun wiela
Buchnął dźwięk, jakby cała janczarska kapela
Ozwała się z dzwonkami, z zelami, z bębenki.
Brzmi Polonez Trzeciego Maja! – Skoczne dźwięki
Radością oddychają, radością słuch poją (…)”
Nie tylko radość towarzyszyła słowom prof. Romanowskiego, potrafił on wyczarować atmosferę skupienia i refleksji nad przeszłością i przyszłością Rzeczypospolitej, poruszyć serca słuchaczy i pobudzić do myślenia. A to wszystko za sprawą majowych wydarzeń, które wpisały się w dzieje Polski. Przywoływane wydarzenia prowadziły do ważnej konkluzji – otóż patriotyzm niejedno ma imię…
Spotkanie trwało dwie godziny, ale nam się wydawało, że jeszcze długo moglibyśmy słuchać o historii, a także o Polskim Słowniku Biograficznym. I w tym momencie trzeba zauważyć, że prof. Romanowski, opowiadając o pracy nad hasłami zamieszczanymi w PSB, dał się poznać jako człowiek pełen pasji.
Polski Słownik Biograficzny jest monumentalną historią Polski widzianą przez pryzmat indywidualnych losów ludzkich. Ukazuje się w Krakowie od r. 1935 z przerwą w latach okupacji hitlerowskiej i okresu stalinowskiego. W 50 tomach, na prawie 33 tysiącach stron, zapisanych jest ponad 27 tysięcy życiorysów, począwszy od Popiela i Piasta, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, skończywszy na osobach zmarłych w r. 2000.
Oprócz biogramów królów, książąt, polityków i wodzów znajdują się w PSB życiorysy pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, architektów, ludzi teatru i filmu, uczonych, sportowców, duchownych i świętych, postaci pierwszoplanowych, mniej znanych, a czasem zupełnie zapomnianych. Wszystkie te artykuły wchodzą ze sobą w rozmaite związki, wzajemnie się uzupełniają i oświetlają, ukazując przeszłość z coraz to nowej perspektywy – tak z punktu widzenia osób działających w dawnych latach i dawnych wiekach, jak z punktu widzenia najnowszych ustaleń nauki. Od stycznia 2003 kieruje redakcją PSB prof. dr hab. Andrzej Romanowski – historyk literatury polskiej, publicysta i nauczyciel akademicki.
Spotkanie z Profesorem było zatem nie tylko okazją do refleksji na temat majowych rocznic historycznych, ale także rozmową o wyzwaniach współczesności, także tej w wymiarze codziennym, szkolnym, zawodowym.
Zachęcamy do dzielenia się przemyśleniami na temat patriotyzmu. Prace literackie można przesyłać na adres: naukowa@zawszewarto.pl
W czerwcu zapraszamy do Muzeum Fotografii.