97. Herbaciarnia Naukowa przyjęła nieco odmienny charakter. Uczestnicy spotkania odwiedzili Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – było to preludium do nocy muzeów w Krakowie, wydarzenia, które na trwałe wpisało się w kalendarium ważnych imprez miasta.
Zamysłem organizatorów było przedstawienie obrazów nawiązujących do historii uchwalenia Konstytucji 3 maja. W Sali Bacciarellego zwrócono uwagę na dzieła oświeceniowe, w sposób alegoryczny komunikujące treści nowatorskie i wskazujące wzór patriotycznej troski o dobro kraju, czyli „Ostracyzm nad Arystydesem” Franciszka Smuglewicza, „Portret alegoryczny Stanisława Augusta z klepsydrą” i „Cincinnatus” Bacciarelliego. Młodzież mogła przyjrzeć się portretom twórców Konstytucji – Stanisława Małachowskiego, Hugona Kołłątaja, Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Miłość do ojczyzny, która stała się tematem przewodnim spaceru wśród obrazów, przywiodła sympatyków sztuki przed obraz Piotra Michałowskiego „Szarża w wąwozie Somosierra” oraz Jacka Malczewskiego „Wigilia na Syberii”. Skupieniu i kontemplacji piękna poznanych dzieł towarzyszyła muzyka Jacka Kaczmarskiego.
Monumentalne płótna Jana Matejki „Hołd pruski” i „Kościuszko pod Racławicami” przykuły uwagę zwiedzających na długo. Zapewne wędrówka pomiędzy wyjątkowymi artefaktami pozwoliła uczestnikom 97. Herbaciarni na refleksję na temat dziejów naszego kraju.
Twórczą i przyjazną atmosferę spotkania zawdzięczamy oczywiście uczestnikom Herbaciarni oraz opowieściom naszego przewodnika – pana Filipa Fotomajczyka – wolontariusza Fundacji „Zawsze Warto”. Dziękujemy!
Panu Prof. Andrzejowi Romanowskiemu, który z powodu choroby nie mógł przedstawić zaplanowanego wykładu – życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!