dyktando_N-lDyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to konkurs dla uczniów i kampania promująca poprawną polszczyznę oraz znajomość podstawowych faktów i postaci współczesnej historii Polski. To także wspólna, aktywna formula obchodów Święta Niepodległości.
Organizatorami przedsięwzięcia są Fundacja „Zawsze Warto” oraz Stowarzyszenie Polonistów, które corocznie przygotowuje teksty dyktanda w konsultacji z historykiem.
W organizacji edycji wojewódzkich wspierają nas Partnerzy – Koordynatorzy wojewódzcy.

Konkurs ma charakter otwarty – skierowany jest do uczniów klas IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych (3 kategorie wiekowe).

Uroczyste spotkania laureatów edycji wojewódzkich, dzięki naszym Partnerom, staramy się corocznie organizować w miejscach szczególnych. W minionych latach były to m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Cricoteka, siedziba Radia Kraków czy ostatnio Oddziały NBP w Krakowie i Katowicach.

W 2021 roku uczestnikami IX Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” będą szkoły i uczniowie z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego oraz, mamy nadzieję, po raz pierwszy województwa łódzkiego.

Tegoroczna edycja Dyktanda przygotowywana jest w gronie wieloletnich partnerów-koordynatorów wojewódzkich, zaangażowanych we wspólnej misji edukacyjnej. Pozostajemy z nadzieją, że tym razem ominą nas jakiekolwiek ograniczenia i warunkach codziennej, spokojnej pracy szkół uda się nam przeprowadzić konkurs a potem w czasie finałowych spotkań dyktando podsumować i wspólnie świętować dzień niepodległości.

Tegoroczne dyktando przywróci pamięć III Powstania Śląskiego, to ważny fragment naszej historii, to nasz szczególny ukłon dla historii Śląska. W następnych latach chcemy bowiem pochylając się nad okresem polskiej niepodległości akcentować historię wydarzeń regionalnych, składających się na sumę naszych wspólnych dziejów.

Pozostajemy z nadzieją, że IX edycja Dyktanda będzie kolejną, przyjazną lekcją języka ojczystego i historii, ale też dojrzałą formą obchodów Święta Niepodległości.

Zgłoszenie do udziału – poprzez aplikację – przyjmujemy niezależnie od sytuacji, będzie to bowiem też forma wsparcia dla idei, która dała początek wspólnemu uczestnictwu w Święcie Niepodległości.
O wszelkich zmianach i ograniczeniach informować będziemy zgłaszającym udział w Dyktandzie poprzez dyktandową aplikację.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów oraz nauczycieli i wychowawców do udziału w Dyktandzie „Po polsku o historii”!

Partnerzy – Koordynatorzy wojewódzcy 2021:

  • dolnośląskie – Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu
  • małopolskie – Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ
  • opolskie – Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddz. Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu
  • podkarpackie – Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie
  • pomorskie – II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni
  • śląskie – Zespół Szkół im. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Lublińcu
  • świętokrzyskie – Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Kielcach
  • Kresy – Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie Kresy

Wszystkie informacje znajdują się na stronie Konkursu:
http://www.dyktandoniepodleglosciowe.pl/

Rejestracja szkół do 27 września br.
Etap szkolny – 29 września 2021 r.
Zapraszamy do udziału!

Zgłoś swoją szkołę

Edycje wojewódzkie

dolnośląska 2021 małopolska 2021 opolska 2021 podkarpacka 2021 pomorska 2021 śląska 2021 świętokrzyska 2021 Pozostali uczestnicy Dyktanda

Materiały do pobrania, edycja 2021:

Plakat Banerek