3 grudnia zapraszamy na kolejne, 130. spotkanie Herbaciarni Naukowej – projektu Fundacji „Zawsze Warto” i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.
Tym razem czeka nas wyprawa do świata nauki i badań, bowiem 130. Herbaciarnia Naukowa to spotkanie z dwiema naukowczyniami z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – doc. Katarzyną Miękus i jej doktorantką Pauliną Maroną.
Paulina Marona bada rozwój i biologię nowotworów już od czasu studiów licencjackich na kierunku biotechnologia, a obecnie, kiedy dołączyła do zespołu Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim jak mówi, próbuje „rozgryźć mechanizm odpowiedzialny za rozwój nowotworu nerki”. Jest przekonana, że prace prowadzone przez jej grupę pomogą w lepszym zrozumieniu biologii raka nerki, a w przyszłości przyczynią się do stworzenia skutecznego leku na tę chorobę.
Paulina Marona w latach 2015-2018 uzyskała finansowanie 3 projektów badawczych, a w latach 2017-2018 została laureatką prestiżowych konkursów PRELUDIUM 13 oraz ETIUDA 6 organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Młoda badaczka jest także laureatką takich wyróżnień jak: stypendium START 2018 dla wybitnych młodych naukowców, stypendium im. Jana Zurzyckiego za najlepsze publikacje, stypendium projakościowe dla najlepszych doktorantów, stypendium rektora dla najlepszych doktorantów. W ramach stypendium START 2018 otrzymała finansowanie miesięcznego stażu zagranicznego, który odbyła we wrześniu 2018 r. w AntiCancer Inc. w San Diego w USA. Jest jedną z sześciu wybitnych badaczek 2019 roku, nagrodzonych w ramach programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.
Paulina Marona pracuje pod kierunkiem doc. Katarzyny Miękus, o której mówi, że jest dla niej wielką inspiracją i wspiera ją w ciągłym rozwoju naukowym. „Jej wiedza i doświadczenie, a także ogromna życzliwość i otwartość od samego początku motywowały mnie do pracy, zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi”.
Tym razem to my będziemy mieli szansę zadawać pytania nie tylko te naukowe, np. kiedy pojawi się lek na raka?, ale też pytania dotyczące radzenia sobie w świecie projektów badawczych, grantów naukowych, projektów stypendialnych. Ale ponieważ „naukowiec też człowiek”, jak powiedziała w rozmowie ze mną doc. Miękus, popytamy też o tę nienaukową sferę życia, o pasje nie tylko badawcze, a także o relacje mistrz-uczeń, które – zdaje się – są zupełnie wyjątkowe pomiędzy doktorantką i opiekunką.