20 września 2024 roku w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu odbyła się XI Gala Matury na 100 Procent, gospodarzem tegorocznej uroczystości był marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego pan Piotr Całbecki. Gala odbywała się pod honorowym patronatem Ministry Edukacji Barbary Nowackiej, Patronatem Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Na uroczystość przybyli z całej Polski młodzi ludzie – laureaci projektu, czyli ci, którzy zdali maturę najlepiej spośród 245 966 zdających ją w 2024 roku. Wśród tych 24 osób były dwie, które wszystkie egzaminy zdały na 100 procent, a jest to wyczyn nie lada. W ciągu 10 lat projektu takie wyniki osiągnęły trzy osoby, w tym roku aż dwie – Filip Antosik – absolwent II Liceum Ogólnokształcącego z Oddz. Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie oraz Zuzanna Orzechowska – absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Bydgoszczy.
Na początku gali o samej idei projektu opowiedział Adam Radzikowski – Przewodniczący Rady Programowej Fundacji Zawsze Warto.
Następnie głos zabrali marszałek Piotr Całbecki, który złożył gratulacje laureatom, oraz Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pani Elżbieta Piniewska, która podkreśliła równocześnie, że przed nimi najważniejszy teraz egzamin – z człowieczeństwa. Słowa pełne podziwu skierowała także p. Ewa Szczęch, dyrektorka Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych Urzędu Miasta we Wrocławiu oraz Katarzyna Nabrdalik, prezeska fundacji Teach for Poland.
Laureaci otrzymali dyplomy, upominki, niektórzy z nich stypendia ufundowane przez rodzime samorządy. Listy gratulacyjne zostały wręczone także dyrektorom szkół, w których uczyli się nasi absolwenci. Kapituła projektu przyznała trzy stypendia: Zuzannie Orzechowskiej, Michałowi Fudalemu oraz Michałowi Lipcowi. Stypendia ufundowało Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona.
Nagrodzeni zostali także finaliści pochodzący z województwa kujawsko-pomorskiego, którym dyplomy oraz nagrody wręczali samorządowcy przybyli specjalnie na tę uroczystość.
Tradycyjnie już wysłuchaliśmy wykładu, tak na dobry początek roku akademickiego. O wyzwaniach współczesności mówił nam prof. Włodzisław Duch.
I wreszcie przyszedł czas na oddanie głosu naszym laureatom, którzy odpowiedzieli na kilka pytań podczas konferencji prasowej.
Emocjonujący dzień zakończył spektakl „Układ splątany. Kopernik i inni” w reżyserii Macieja Wojtyszki. Nie mogło być inaczej, skoro XI galę świętowaliśmy w toruńskim teatrze.
To był dzień wyjątkowy, pełen wzruszeń i dumy, zarówno dla młodych bohaterów tej gali, jak i dla ich Rodziców, bliskich, nauczycieli czy dyrektorów szkół.
Wspaniale jest móc obserwować, z jakim zaskoczeniem nasi laureaci odbierają laury, słuchają słów pełnych podziwu dla ich dokonań, bo przecież, jak mówią, nie robią nic wielkiego, oni tylko realizują swoje pasje.
Wieczór w Toruniu to już czas integracji, świętowania. Co roku nasze Jaskółki dbają o to, by się lepiej poznać, a my z ich Rodzicami celebrujemy ich sukces, rozmawiając przy okazji o jego źródłach, pułapkach i dobrych stronach. To niezwykłe momenty, kiedy możemy wspólnie spędzać czas.
Drugi dzień naszego pobytu w Toruniu to zwiedzanie tego pięknego miasta z przewodniczką a następnie warsztaty, które już tylko z nazwy są integracyjne. Wszyscy już raczej całkiem dobrze się znają, więc możemy oddać się twórczej zabawie, ale też refleksji o szkole, na która patrzą już z większym dystansem, o ich przyszłości. To są absolutnie bezcenne chwile.
Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym Gospodarzom za tak wspaniałe przyjęcie nas w Toruniu. Gościnność i dbałość o detale całego naszego pobytu świadczą tylko o tym, jak ważne miejsce w pracy i sercach samorządowców zajmuje edukacja. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Magdaleny Mieszkalskiej z Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego za wszelką pomoc i organizację. Dziękujemy także uczniom Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, którzy wsparli nas swoją pomocą podczas gali.
Teraz tylko pozostaje nam śledzić losy kolejnej grupy Jaskółek, które rozpierzchły się po całym świecie, by realizować swoje pasje.