Jak przystało na jubileusz edycja X projektu „Matura na 100 procent” była wyjątkowa, wyjątkowa była też Gala podsumowująca wyniki matur 2023.
Przede wszystkim, wyjątkowo liczna była grupa tegorocznych finalistów projektu. To 294 tegorocznych absolwentów szkół, którzy osiągnęli wyniki spełniające kryteria regulaminowe, spośród 253 451 zdających egzaminy maturalne (licea, technika) wg kryteriów CKE.
To statystycznie kilka razy więcej sukcesów niż w minionych 9 latach.

Niezmienna pozostaje jednak liczba laureatów, najlepszych z najlepszych spośród finalistów. Tych, którzy zdali wszystkie lub prawie wszystkie egzaminy maturalne na 100 procent.
To 27 tegorocznych maturzystów, a wśród nich absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Dubois w Koszalinie Oliwia Mąka, która jako trzecia w historii projektu ze wszystkich egzaminów wykazała się wynikami „na 100 procent” i sukces ten został doceniony „Statuetką Jaskółki”, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Kapitułę.
Warto podkreślić, że Oliwia na Galę przyjechała w towarzystwie jeszcze dwójki szkolnych kolegów – laureatów (to się już zdarzało), ale fakt, że cała wyróżniona trójka to uczniowie tej samej klasy humanistycznej, zdarzył się po raz pierwszy. Gratulujemy.

Również z krakowskiej „V” przyjechało trzech laureatów i jak zwykle z niezawodnie obecnym przy takich okazjach dyrektorem Stanisławem Pietrasem.
Byli, co warto mocno podkreślić i inni dyrektorzy wraz ze swoimi „najlepszymi z najlepszych”. To niezwykła forma docenienia i wyróżnienia dla maturzystów, wszak już uczniami być przestali.

Dopisali też, jak zwykle rodzice, bez których wsparcia nie byłyby możliwe takie sukcesy.
A jak o sukcesach mowa, przy okazji jubileuszu X-lecia projektu, to podkreślić trzeba, że za sukces uznajemy też samą Galę, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik, a jej Gospodarzami, obok nas organizatorów byli: Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy. Ogromnie Państwu za zaproszenie do Warszawy dziękujemy.

Pięknie dziękujemy też gospodarzom tego niezwykłego miejsca jakim jest Centrum Nauki Kopernik, za przyjęcie, za wyjątkowy wykład prof. Andrzeja Dragana, niezwykłą gościnę i życzliwość dla nas organizatorów ale przede wszystkim dla gości spotkania.

Za rok, 20 września 2023 będziemy gośćmi Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a Gala odbędzie się w Toruniu.
Trzymamy kciuki za wszystkich którzy już do przyszłorocznej matury się przygotowują. Do zobaczenia w mieście Kopernika i …pierników!

Matura na 100 procent – X edycja