Wprawdzie pan prof. Marek Stankiewicz nie odpowiedział uczestnikom 124. spotkania Herbaciarni Naukowej w Polskiej Akademii Umiejętności, kiedy Uniwersytet Jagielloński będzie miał Nobla, niemniej zaimponował możliwościami, jakie daje wybudowany w kampusie UJ na Ruczaju jeden z najnowocześniejszych synchrotronów w świecie (jeden z 60).
Uczestnicy spotkania, licealiści ze szkół Krakowa i Kielc (gościli w PAU po raz pierwszy), z zaciekawieniem słuchali wykładu Profesora o możliwościach badawczych, jakie daje wybudowane w ostatnich latach Centrum Nauki SOLARIS. Tej szansy pewnie by nawet Stanisław Lem nie przewidział.
Znakomity wykład inauguracyjny tegorocznej, trzynastej już edycji Herbaciarni Naukowej uświetnił muzycznie Michał Basista, uczeń POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie. To było wręcz wydarzenie muzyczne godne spotkania inauguracyjnego. Tradycyjnie już, na tym pierwszym spotkaniu usłyszeliśmy muzykę Chopina.
Michał jest „świeżym” laureatem i zdobywcą I miejsca w międzynarodowym konkursie pianistycznym II International Competition Gloria Artis w Wiedniu. Ten sukces to tylko małe podsumowanie kilkudziesięciu dotychczasowych nagród i wyróżnień w konkursach pianistycznych (w Polsce i poza granicami), jakie od kilku lat zdobywa Michał.
Nam sprawił wielką radość i przyjemność i chętnie usłyszymy go znów, u nas lub w czasie XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2020 roku. Trzymamy kciuki!
Rolę współgospodarza spotkania pełnili uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
Gościem następnego, 125. spotkania Herbaciarni będzie Marek Zając, Sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, Przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Tytuł wykładu: Pamięć dla dobra