Zaczęło się w roku 2015. Był tort, świeczki i poetycki happening. A przede wszystkim była bohaterka spotkania – Ewa Lipska i JEJ wiersze w wykonaniu trzech pokoleń pasjonatów poezji.
Duch poezji – tak profesjonalnie wprowadzony przez Jubilatkę – pozostał już na stałe w siedzibie Fundacji.
Dlaczego? Zapewne tak zaczarowała Pani Ewa, ale niewykluczone, że i sąsiedztwo ma tu pewien wpływ… Otóż przy Radziwiłłowskiej, oddalony zaledwie o trzy numery, znajduje się dom rodzinny Wisławy Szymborskiej.
Gdy tak niedaleko od miejsca, w którym rodził się noblowski talent, pojawi się z dobrą energią inna Wielka Poetka – musi się coś wydarzyć.
I wydarzyło się. Narodziły się Poetyckie Jaskółki – Ogólnopolski Konkurs Poetycko-Plastyczny, którego corocznym podsumowaniem są tomiki adeptów sztuki poetyckiej.
Bez mistrza i przewodnika trudniej podążać do celu. Kierując się tą myślą, pomyśleliśmy, by znaleźć młodym wielkich patronów. To dlatego każdemu tomikowi towarzyszy wybitny współczesny twórca. Kolejne tomiki otwierały wiersze Ewy Lipskiej „Poezja” i „Bunt młodych”, Wisławy Szymborskiej „Pochwała siostry”, Wojciecha Bonowicza „Opowiadanie” oraz Adama Zagajewskiego „Szybki wiersz”. W roku 2020 naszym Mistrzem był Bronisław Maj.
W podwójnej roli Mistrza VI edycji Poetyckich Jaskółek wystąpił nieobecny już z nami Marek Grechuta jako poeta i jako artysta-malarz. Tomik będący podsumowaniem tej edycji konkursu otwierał autorski wiersz „Żyj tą nadzieją” oraz pełen nostalgii obraz „Róża”.
Mistrzem VII tomiku Poetyckich Jaskółek był lubiany przez czytelników i ceniony przez krytyków krakowski poeta – Józef Baran.
Czekamy na Wasze prace, bo warto. Zawsze Warto!
Regulamin VIII edycji Konkursu Karta Zgłoszeniowa Poetyckie Jaskółki Tomik 6 Poetyckie Jaskółki Tomik 5 Poetyckie Jaskółki Tomik 4 Poetyckie Jaskółki Tomik 3 Poetyckie Jaskółki Tomik 2 Poetyckie Jaskółki Tomik 1