Zapowiedzią tematu kwietniowej Herbaciarni stały się słowa zaczerpnięte z tomiku wierszy profesora Czesława Dźwigaja „Mój poliptyk sztuki”:
mimo że widzisz dzieło sztuki
to nie twierdź że je znasz
bo ono jest pytaniem
które się pojawia
nabiera aktualności
i odlatuje w przestrzeń
ciszy mądrości
jednak czasami
poprzez nie
powstają rzeczy
tak rozległe
tak niewidzialne
tajemniczo interesujące
z których pochodzą
nieprzeciętne działania
Najpierw jednak, zgodnie z tradycją, była uczta muzyczna, czyli koncert Kwartetu Puzonowego z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Chopina w Krakowie w składzie:
Adam Wielicki
Mariusz Mikulski
Jan Urbańczyk
Mateusz Zwierzyński.
Młodzi artyści zaprezentowali fragmenty muzyki filmowej – „Piraci z Karaibów” Klausa Badelta i „Władca Pierścieni” Howarda Shora. Gromkie brawa były spontaniczne!
Gościem 96. Herbaciarni Naukowej w czwartek 7 kwietnia był Profesor Czesław Dźwigaj – prawdziwy człowiek renesansu, artysta wielu sztuk, a przy tym człowiek niezwykle przyjazny i otwarty. Zebrani w auli mogli nie tylko poznać dorobek Profesora w czasie emisji krótkiego filmu, ale przede wszystkich posłuchać pasjonującej gawędy na temat realizacji kilku projektów rzeźbiarskich. Niesieni plastycznymi opisami oglądaliśmy wzgórza Jerozolimy, place Kowna, miasta Argentyny oraz beskidzkie bezdroża (Radziechowy, k. Żywca), bo właśnie w tak różnych i tak odległych miejscach znajdują się pomniki Profesora Dźwigaja.
Kwietniowa Herbaciarnia była także udanym debiutem pani Beaty Ciepły – nauczyciela z zespołu edukacyjnego Fundacji – w roli osoby prowadzącej.
Spotkanie z Profesorem Dźwigajem było kolejnym pasjonującym doświadczeniem dla bywalców Herbaciarni Naukowej – niech żałują ci, którzy nie byli w czwartek z nami przy Sławkowskiej w Krakowie!