O tym się mówi. Nie tylko kluby i centra aktywności seniorów chcą wyciągać emerytów z domów. Ciekawą ofertę dla osób starszych przygotowała również Fundacja „Zawsze warto”.
Fundacja „Zawsze warto”, działająca w samym centrum Krakowa i zajmująca się do tej pory edukacją humanistyczną, społeczną i obywatelską młodzieży, postanowiła otworzyć się także na seniorów. Stworzyła dla nich „Salon Dobrego Czasu”. Ma on zintegrować środowiska seniorów, podnosić ich jakość życia i zagospodarować czas wolny. – W naszej siedzibie przy ul. Radziwiłłowskiej 23 młodzież spotyka się w godzinach popołudniowych. Wcześniej piękne sale są puste, postanowiliśmy więc zaprosić do nich starsze osoby – wyjaśnia Marek Wasiak, prezes fundacji.
Od kwietnia organizacja prowadziła spotkania pilotażowe z seniorami. Chce je kontynuować. Teraz przedstawiciele fundacji szukają pieniędzy w programach unijnych, aby po wakacjach ruszyć z „Salonem” pełną parą. Na początek będą to zajęcia językowe. – Nie myślimy o tradycyjnych kursach, ale o nauce języka użytkowego, żeby seniorzy potrafili np. pomóc zbłąkanemu turyście w Krakowie – mówi Marek Wasiak. Fundacja ma również w planach tzw. zajęcia ruchowe, czyli propozycje spacerów kulturowych z opowieściami o Krakowie. Wspólnie z uczestnikami będzie planować także kolejne zajęcia i warsztaty. Taka oferta to kolejna propozycja zagospodarowania wolnego czasu seniorom. Warto przypomnieć, że w Krakowie w ubiegłym roku ruszyły Centra Aktywności Seniorów – w skrócie CAS-y. Jest ich już w mieście 15. To inicjatywa miasta, dzięki której osoby w wieku 60+ uczą się nowych rzeczy, poprawiają swoją kondycję psychiczną i fizyczną itp. CAS-y działają w Krakowie od 1 lipca 2015 roku i ciągle ich przybywa. – Początkowo nie mieliśmy pewności, czy pomysł się przyjmie, ale okazał się strzałem w dziesiątkę. Już wszystkie CAS-y pękają w szwach – podkreśliła w rozmowie z „Dziennikiem Polskim” Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej oraz inicjatorka programu CAS-ów. CAS-y są prowadzone przez krakowskie organizacje pozarządowe. Seniorzy mogą się tam np. oswoić z nowoczesnymi technologiami (komputery, smartfony itp.), nauczyć języków obcych i uczestniczyć w różnych warsztatach (np. plastycznych, tanecznych). Są też zajęcia typu pływanie, gimnastyka, Nordic Walking, spacery po mieście itd. Docelowo cała sieć CAS-ów ma liczyć 54 punktów – po trzy w każdej z 18 dzielnic Krakowa (więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.dlaseniora.krakow.pl). Poza CAS-ami w Krakowie na starsze osoby czekają także kluby seniora. Skupiają mieszkańców, którzy chcą wspólnie działać i spędzać ze sobą czas. W Krakowie takich klubów mamy obecnie 50. Ponadto na terenie miasta funkcjonuje blisko 55 organizacji pozarządowych, których działalność dotyczy zagadnień związanych z potrzebami osób starszych. Ponadto w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie prowadzone są ośrodki wsparcia dla osób starszych. Placówki te świadczą seniorom określone usługi i pomoc oraz udzielają porad.
Dziennik Polski, 16 czerwca 2016
Anna Agaciak, Paulina Szymczewska