To było kolejne, nadzwyczajne spotkanie w ramach Herbaciarni Naukowej. Duża Aula Polskiej Akademii Umiejętności wypełniła się po brzegi.Z kilkunastominutowym opóźnieniem (kolejka do szatni!), zainaugurowaliśmy X edycję naszych herbacianych spotkań, które prowadzi od wiosny tego roku Pani Beata Ciepły, wolontariusz Fundacji, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 129.
Tradycji stało się zadość i preludium do rozmowy, z naszym Gościem, Panią Hanną Polak, wybitną reżyserką i scenarzystką, laureatką wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień (m.in. nominacja do Oskara) był przepiękny koncert dwóch uczniów POSM II stopnia im. F.Chopina, Jakuba Kołodziejczyka i Pawła Dyjaka (opiekun prof. Leon Olejniczak) grających na wibrafonie i marimbie. Brawa były rzęsiste.
A potem głos oddaliśmy naszej Bohaterce.
Sala zamilkła w przejmującej ciszy, wsłuchana w opowieść o… dzieciach moskiewskiej ulicy i miejskiego śmietnika. Fragmenty filmu „Dzieci z Leningradzkiego” uczucie smutku i refleksji tylko spotęgowały.
Pytaniom i rozmowie o pracy na planie, o spotkanych dzieciach… o potrzebie i konieczności pomocy im przez nas dorosłych nie było końca. Byliśmy pod wrażeniem niezwykłej wytrwałości, konsekwencji i cierpliwości w realizowaniu misji płynącej z pasji do filmu i miłości do skrzywdzonego dziecka.
Była też miła bardzo, mamy nadzieję, niespodzianka dla naszego Gościa.
Uczestnicy spotkania, na wniosek (w formie krótkiego „filmu rysunkowego”) dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 129 w Krakowie podjęli decyzję o nominowaniu Pani HANNY POLAK do ORDERU UŚMIECHU.
Hanna Polak – reżyserka, scenarzystka i operatorka, autorka takich filmów jak m.in.: „Dzieci z Leningradzkiego” (nominacja do Oskara 2005) oraz nagrody EMMY czy „Nadejdą lepsze czasy” (nominacja do nagrody ORŁA). Założycielka Fundacji „Active Child Aid”.