Zapraszamy na spotkanie Herbaciarni Naukowej ze znawcą rosyjskiej duszy i polityki, Wacławem Radziwinowiczem i jego 173. opowieścią o Rosji. Dlaczego to będzie akurat 173. opowieść, skoro 131. spotkanie herbaciarni? – o tym dowiecie się Państwo, dołączając do nas poprzez platformę Zoom.
Wacław Radziwinowicz to dziennikarz, publicysta i reportażysta, wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej”, wydalony z Rosji w 2015 roku, kiedy to cofnięto mu akredytację i nakazano opuszczenie Rosji w ciągu 30 dni. Zdążył jednak zabrać stamtąd coś niezwykle dlań cennego, co? – o tym też będzie podczas spotkania.
Związany z Olsztynem, gdzie ukończył liceum, studia na Filologii Polskiej, następnie studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.
W 1992 roku stanął na czele regionalnego oddziału „Gazety Wyborczej” w Olsztynie, a od 1997 został stałym korespondentem tego dziennika w Rosji. Właśnie Rosji, jej sprawom i jej mieszkańcom poświęca się w pracy zawodowej. Jest też autorem trzech książek o Rosji: Gogol w czasach Google’a, za którą w 2014 roku był nominowany do Nike; Soczi. Igrzyska Putina i Crème de la Kreml z 2016 roku.
W 2014 roku został laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby, a w 2016 roku studenci dziennikarstwa z 13 uczelni państwowych, którzy co roku wybierają swoich mistrzów zawodu w ramach MediaTorów, przyznali mu statuetkę w kategorii NawigaTOR, czyli dla publicysty, dzięki któremu „nasze poglądy zaczynają iść własną drogą”.
O Rosji i Rosjanach wie chyba niekiedy więcej niż oni sami o sobie. Pisze o nich i mówi ciepło, z wyczuciem i zrozumieniem. Dziennikarze „Nowoj Gaziety” (Dmitrij Muratow red. nacz. i Andriej Lipskij zastępca) w rekomendacji jego książki „Crème de la Kreml” piszą o nim, że świetnie potrafi oddać naszą trudną do zrozumienia rzeczywistość, najpierw przepuszczając ją przez swoje serce i umysł (…) Nie ma w nim ani rusofobii, ani rusofili; nie ma propagandowej „aktualności” ani zapleśniałych mitologicznych klisz. Pozwala poznać prawdziwą Rosję.
Miłośnik wędkarstwa i kotów – tę drugą miłość odziedziczył zapewne po babci Annie. Od niej i jej opowieści zaczęła się także opowieść Wacława Radziwinowicza o „jego Rosji”. Na tę opowieść zapraszam.
A tak nasz Gość mówi sam o sobie:
Urodziłem się, wychowałem, a teraz znowu mieszkam w Olsztynie, który jest na Warmii, a nie na Mazurach. A to jest różnica.
Tekściki, potem teksty dziennikarskie zacząłem publikować, kiedy miałem 15 lat. Przede wszystkim o przyrodzie. Ojciec był kustoszem muzeum przyrody, dziadek – leśniczym, więc coś o tym wiedziałem.
A dziadek był z Syberii, z tajgi. Babcia z Uralu. Rosjanka – Komiaczka. Oboje uchodźcy, biali emigranci, którzy uciekli do Polski przed bolszewikami. Nauczyli mnie tęsknić za Rosją, długo przed tym, jak ją sam zobaczyłem.
A trafiłem do Rosji dopiero w 1997 od razu jako korespondent „Gazety Wyborczej”. Nikogo tam nie znałem. Ale od razu poczułem, że jestem na swoim miejscu. Bo to taki kraj, gdzie ludzie są otwarci, życzliwi, ciekawi świata.
Napisałem w sumie około 7 tys. tekstów o Rosji, Białorusi, Ukrainie. I trzy książki. Za każdą dostałem nagrodę dziennikarską, a za jedną też nominację do literackiej nagrody Nike.
Dobrze mi było pracować w Moskwie i w Mińsku. Ale to, co robiłem nie bardzo się podobało władzy. Alaksandr Łukaszenka kazał mnie deportować, a potem zakazał wstępu do kraju (trwa już od 14 lat – rekord świata).
A od Władimira Putina mnie wygonili w 2016 r. Też bez prawa powrotu.
Tęsknię.
Katarzyna Kanowska
Koordynatorka Herbaciarni Naukowej
https://www.facebook.com/herbaciarnia
Kwestie organizacyjne
- Spotkanie odbędzie się poprzez platformę Zoom.
- Program zoom można pobrać tutaj: https://zoom.us/client/latest/ZoomInstaller.exe
Link do spotkania będzie aktywny tylko 7 stycznia, zaczynamy od godz. 16.00. Prosimy o zalogowanie się chwilę wcześniej i podpisanie imieniem i nazwiskiem. Link pojawi się na stronie http://zawszewarto.pl/ i oraz https://www.facebook.com/herbaciarnia - Udział w spotkaniu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu. https://drive.google.com/drive/folders/1SpKLPEofEQT8WIAjORreo-QygkVvEpxj?usp=sharing
- Uczestników – uczniów/studentów i nauczycieli – pragnących brać udział w konkursie na indeks/certyfikat Akademii Młodych prosimy o wysłanie potwierdzenia swojej obecności na wykładzie za pomocą formularza https://forms.gle/VKbM5UtgkCzHEqAF9